Prenájom nemusí byť vždy len krajné riešenie pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť vlastné bývanie

Kým v západných krajinách EÚ je veľmi rozšírené bývanie v prenajatých bytoch, na Slovensku je cítiť silnú tradíciu bývania vo vlastnom. Až 90 % slovenských domácností býva vo vlastnom, čo je jeden z najväčších pomerov z celej eurozóny (vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR). Väčší rekordmeni sú už len Rumuni, kde takmer všetci obyvatelia Rumunska žijú vo vlastnom (96,6 %), pričom takmer nikto v tejto krajine nemá svoj byt či dom zaťažený hypotékou.

Pre porovnanie, v susednom Rakúsku či v Nemecku býva vo vlastnom menej ako polovica domácností.

Mimoriadne silná tradícia „bývania vo vlastnom“ je typická pre obyvateľov východného bloku, takže Slovensko zase až taká veľká rarita nie je. K situácii došlo začiatkom deväťdesiatych rokov kedy ľudia začali masívne odkupovať nájomné a družstevné byty za veľmi nízke ceny, vďaka čomu mohli kúpu zrealizovať z vlastných úspor. Navyše k rozvoju úverov a hypoték do štádia, ako ich poznáme teraz, došlo na našom trhu až v tomto tisícročí po privatizácii bankového sektora, po stabilizácii makroekonomiky a po znížení úrokov. Všetky tieto faktory spolu s potrebou Slovákov „vlastniť“ prispeli k tomu, že trh s nájomným bývaním je v plienkach.

Prenájom využívajú najmä študenti, mladí a tí, ktorí si šetria na hypotéku

Napriek tomu, že drvivá väčšina ľudí uprednostňuje vlastníctvo nehnuteľnosti pred jej dočasným užívaním, stále existuje istá skupina ľudí, pre ktorú je prenájom ideálnou voľbou. Najčastejšie sa pre toto riešenie rozhodujú študenti, mladí ľudia či mladé rodiny, ktoré sa presťahovali za štúdiom alebo prácou do veľkého mesta, kde nemajú rodičovské zázemie.

Jednou z mála alternatív je prenájom aj pre ľudí, ktorí si najskôr potrebujú našetriť základný kapitál predtým, než vôbec začnú uvažovať o úvere. V dnešnej dobe banky prakticky neposkytujú financovanie do 100% hodnoty kupovanej nehnuteľnosti a tak musí mať záujemca o vlastné bývanie našetrené aj vlastné peniaze. A to, že na získanie hypotéky je potrebné nekompromisné niekoľkoročné šetrenie svedčia aj priemerné ceny bytov. Napríklad v Bratislave sa nové byty priemerne predávali za 155 791 €. Hypotekárne banky sú pri bezproblémových klientoch s nízkym rizikom nesplácania ochotné prefinancovať 80 % hodnoty nehnuteľnosti, čo znamená, že ak si chcete kúpiť priemerný novobyt v hlavnom meste, musíte si našetriť približne 30 tisíc eur. To aj s nadštandardným príjmom určite nie je otázka niekoľkých mesiacov.

Prenájom však nie je len o dočasnom bývaní z „donútenia“ z ktorého treba čím skôr vypadnúť, ale môže sa jednať o veľmi príjemne strávené obdobie v živote človeka. Navyše má oproti bývaniu vo vlastnom niekoľko neodškriepiteľných výhod.

Flexibilita

K prenajatému bytu človeka viaže iba trojmesačná výpovedná lehota. Pokiaľ zmeníte prácu, rozhodnete sa presťahovať do iného mesta, budete chcieť skúsiť život v zahraničí, zamilujete sa a budete chcieť byť bližšie k Vašej láske, nič Vám nebude brániť si jednoducho zbaliť kufre a do niekoľkých týždňov už môžete začať nový život na novom mieste, v novom nájomnom byte. Zmena bydliska či pracoviska zďaleka nie je taká jednoduchá, ak bývate vo vlastnom.

Lezie Vám sused na nervy?

Možnosť rýchlej výpovede nájomnej zmluvy tiež oceníte, ak Vám nesadnú susedia (nerešpektovanie nočného kľudu, hlučné deti, sused ktorý Vám nevonia sa chce bratríčkovať a bez pozvania chodí na návštevy…)

Skutočná kvalita bývania sa totižto neodhalí pri obhliadke, ale až po niekoľkých týždňoch až mesiacoch reálneho bývania.

Zlých susedov, ktorí neraz dokážu spraviť zo života peklo sa len tak nezbavíte, pokiaľ je dom či byt vo vašom vlastníctve.

Vyskúšajte bývanie vo viacerých lokalitách

Mladí ľudia neraz vystriedajú prenájmy vo viacerých štvrtiach, lokalitách a typoch bývania, vďaka čomu získajú veľmi reálnu predstavu, čo im vyhovuje a čomu by sa chceli v prípade „vlastného“ vyhnúť. Predtým, než zainvestujete do svojho a spravíte záväzok takmer na celý život je dobré vyskúšať si, či Vám viac vyhovuje bývanie na dedine, v meste, v ktorej štvrti – v tichej lokalite, či v blízkosti centra, v byte, či v dome….? Pri prenájme sa dá ľahko uplatniť zásada dva krát meraj, raz strihaj, vďaka čomu sa dá krásne predísť budúcim problémom vyplývajúcim z neznalosti danej lokality.

Oprava či rekonštrukcia? To ale nie je Vaša starosť

Ďalšou z výhod prenájmu je, že okrem riadneho platenia nájomného, nerušenia susedov a užívania nehnuteľnosti v zmysle zmluvy nemáte s bývaním žiadne väčšie starosti. Pokiaľ sa pokazí elektrospotrebič alebo kotol vypovie na začiatku vykurovacej sezóny službu, nie je to Váš problém. O väčšie rekonštrukcie, opravy či výmenu nefungujúcich elektrospotrebičov je povinný starať sa prenajímateľ.

Skutočne bezstarostné bývanie si môžete užívať iba pod podmienkou, že si vlastníkom „sadnete“. Obe strany musia zachovávať všetky náležitosti zmluvy a vychádzať si v ústrety. V opačnom prípade, sa aj inak úplne dokonalý byt v skvelej lokalite môže stať nočnou morou. Najmä ak natrafíte na úzkostlivého prenajímateľa, ktorý sa trasie o svoj majetok, ktorý nájomníkovi nedopraje súkromie a ktorý si každých niekoľko dní nájde zámienku, prečo ísť prenajatú nehnuteľnosť skontrolovať, či je všetko v poriadku.