Rok 2016 odštartoval s nízkymi úrokovými sadzbami hypoték

Úrokové sadzby hypoték a úverov na bývanie klesali takmer nepretržite počas celého uplynulého roka, pričom najbežnejšie poskytované hypotéky s fixáciou od 1-5 rokov dosiahli minimum v poslednom mesiaci roka s priemerom 2,36 % p.a.

Na trhu sa však dnes dajú získať hypotéky aj s úrokom 2 %, alebo niečo pod 2 %. To platí najmä pre úvery ktoré sa klienti rozhodnú fixovať na 3 roky.

Ktoré banky vedia dať ponuku hypotéky s úrokom 2 % alebo nižším?

Na sadzbe 2 % začínajú úvery na bývanie s trojročnou fixáciou vo všetkých troch peňažných domoch s najväčším podielom na trhu – teda vo VÚB, v Tatra banke a v SLSP.

Slovenská sporiteľňa však podmieňuje získanie minimálnej sadzby 2% splnením podmienok programu Výhodný súčet. To znamená, že klient získa zľavu z úroku vo výške 0,7 % v prípade, že bude splácať úver z účtu vedeného v SLSP a zároveň si nechá posielať príjem na účet v SLSP vo výške aspoň 1,5 násobku splátky úveru.

O niečo lacnejšie ponúkajú úvery na bývanie s 3r. fixáciou OTP (s úrokom od 1,99 % p.a.) a ČSOB od 1,95 % p.a.

Ponuku úveru na bývanie nedávno vylepšila Sberbank – tá dáva možnosť získať limitovaný úrok od 1,89 % p.a. Podmienkou je zafixovanie sadzby na tri roky, zriadenie účtu môjÚČETactive na ktorý treba zaslať príjem vo výške min. 1,5 násobku mesačnej splátky plus je tam podmienka poistenia nehnuteľnosti.

Na úroky hlboko pod dvomi percentami sa nových klientov snaží nalákať aj internetová mBank a jej ponuka je skutočne veľmi atraktívna – v prípade poistenia úveru a pri LTV do 80 % môžu záujemcovia získať úrok už za 1,54 % p.a. (poistením úveru tak klient automaticky získava zľavu 0,25 % z úroku).

Výhodnú ponuku hypotéky s úrokom 1,80 % má dlhodobo Prima banka. Tá ju poskytuje každému záujemcovi kto prejde scoringom banky bez naviazania a ďalšie podmienky ako je povinné poistenie úveru, nehnuteľnosti, či povinnosť zriadiť si účet a zasielať naň svoj príjem.

Pokiaľ sa aktuálne obzeráte po hypotéke, nezabudnite si vyžiadať ponuku aj v malých bankách. Aj tie vedia občas príjemne prekvapiť – ako napríklad teraz BKS Bank s úrokovou sadzbou od 1,75 % p.a.

Úplne najspodnejšiu hranicu úroku úverov na bývanie má Unicredit Bank – od 1,49 % pri trojročnej fixácii. Tiež však s podmienkami – záujemca o nízky úrok musí splniť podmienky na vznik poistenia schopnosti splácať úver, musí poistenie uzavrieť a zároveň si zriadi a aktívne bude využívať účet v Unicredit Bank.

Šance na získanie úroku pod trhovým priemerom teda sú pomerne vysoké, no treba počítať s tým, že vo väčšine bánk je podozrivo nízky úrok naviazaný na zriadenie ďalších produktov, ktoré náklady na hypotéku výrazne navyšujú.

Viac si o tom môžete prečítať v článku: Brať či nebrať ponuku úrokovej zľavy hypotekárnej banky?

Výšku úroku ďalej ovplyvňuje bonita žiadateľa, typ príjmu, výdavky, počet detí, história splácania záväzkov v minulosti ale napríklad aj pomer požadovaného úveru k hodnote nehnuteľnosti. Minimálne sadzby v bankách teda často bývajú vyhradené pre klientov s dobrou bonitou a LTV do 75-80% alebo sú podmienené prikúpením doplnkových produktov či služieb.