Skoro polovica ľudí s hypotékou na krku nepozná výšku svojho úroku na splácanom úvere

Už od minulého roka sa hypotekárnym obchodom mimoriadne darí. Ľudí, ktorí sa zaujímajú o dianie na úverovom trhu, už bombastické titulky o novom minime priemerných úrokových sadzieb hypoték zo stoličky nepostavia – a čo by aj, veď sa opakujú takmer každý mesiac. Naposledy boli zverejnené štatistiky za marec, v ktorom priemerný úrok hypoték dosiahol rekordne nízku sadzbu – 3,51 % (zdroj: http://www.fincentrum.com/sk). Nové minimum nenechalo ľudí chladnými a tak sa hypoúvery predávali ako teplé rožky, banky poskytli doteraz najväčší objem hypoték v histórii Slovenska, a to až 466 miliónov eur. Objem poskytnutých úverov medziročne vzrástol o 46 %, čo je takmer rovnaké tempo rastu ako vo februári. Masívny nárast objemu poskytnutých úverov je podľa analytika Fincentra Jána Pozárika výsledkom dvoch javov: prvým je znižovanie rizikových prirážok, ktoré banky účtujú slovenským domácnostiam a druhým je konkurencia medzi bankami, ktorá tlačí sadzby nadol.

Krátka pamäť

Výška úrokovej sadzby je jeden z najdôležitejších faktorov, na základe ktorého sa ľudia rozhodujú pre výber konkrétnej hypotéky. Preto zaujímavo vyznieva najnovší prieskum Prima banky, ktorý realizovala agentúra 2muse, z ktorého vyplýva, že až 41% z tých, ktorí financujú vlastné bývanie hypotékou, výšku svojho úroku nepozná.

Zdá sa, že deravá pamäť národa sa vzťahuje aj na hypotéky. Dlžníci, ktorí si nepamätajú výšku svojho úroku možno tento údaj dobrovoľne vytesnili a radšej si povedali, že sa budú sústrediť na zarábanie peňazí a rýchlejšie splatenie dlhu ako sa deptať s úrokmi, vďaka ktorým požičané peniaze poriadne preplácajú.

Z okruhu dlžníkov, ktorí si výšku svojho úroku pamätajú, uvádza až 60 % ľudí úrok vo výške 3,5 % a viac. Šťastlivcov, ktorí splácajú hypotéku s najnižšími sadzbami na trhu – teda 2,99 % a menej bolo len 18,8 % z opýtaných.

Aktuálne aj keď pomerne atraktívne úrokové sadzby, ktoré jednotlivé banky ponúkajú nie sú až tak celkom automatické, ale ich získanie je často podmienené využitím ďalších bankových služieb. Môže sa jednať o podmienku otvorenia účtu, zasielania príjmu na účet či povinného uzatvorenia poistenia schopnosti úver splácať. Aj keď využitie týchto služieb nemusí byť na škodu, každopádne cenu úveru navýši. Okrem toho povinné zriadenie ďalších bankových či poistných produktov komplikuje porovnávanie s konkurenčnými bankami, ktoré si takéto podmienky nekladú.