Úrokové sadzby hypoték v roku 2014 pravdepobne neporastú

Posledné mesiace sa hypotekárnemu trhu mimoriadne darilo. Reklamné kampane bánk spolu s rekordne nízkymi úrokovými sadzbami sa pozitívne prejavili na objeme uzatvorených zmlúv (najlepším mesiacom bol doposiaľ október s počtom 165 123 uzatvorených zmlúv. Pozn. k dnešnému dátumu NBS doposiaľ nezverejnila štatistiky za November). Priemerné úrokové sadzby opäť dosiahli nové dno – iba 3,77 %. K rekordným číslam nepochybne prispel veľký záujem o nahradenie starých hypoték novými úvermi. Čím sú úrokové sadzby priaznivejšie, tým viac domácnosti zvažuje možnosť predčasného splatenia a nahradenie starej hypotéky novou. V porovnaní s obdobím pred troma rokmi (čo je najčastejšie obdobie fixácie úrokovej sadzby) klesol priemerný úrok až o 1,2 percentuálneho bodu, čo už predstavuje citeľnú úsporu na mesačnej splátke hypotéky, v prípade, že sa domácnosť rozhodne úver refinancovať. Ako vidieť z predchádzajúcich údajov, jeseň bola pre hypotekárne banky „šťavnatým obdobím“, a nielen jesenné mesiace. Priemerné úrokové sadzby hypoték klesali od februára 2013 takmer celý rok s výnimkou augusta (kedy došlo k miernemu zvýšeniu).

Žiadne turbulentné zmeny

No a ako vyzerajú vyhliadky úrokových sadzieb hypoték na rok 2014? Analytici nepredpovedajú žiadne výrazné zmeny. Sčasti za to môže politika lacných peňazí Európskej centrálnej banky – najmä jej základnej úrokovej sadzby, ktorá je jedným z faktorov, ktoré nepriamo ovplyvňujú vývoj úrokových sadzieb hypotekárnych úverov. Tá sa podľa expertov v dohľadnej dobe zvyšovať s najväčšou pravdepodobnosťou nebude. ECB totižto pokladá mierne oživenie ekonomiky za príliš slabé na to, aby prežilo bez podpory v podobe tlačenia kľúčovej sadzby ECB smerom nadol. Aj to je dôvod, prečo začiatkom Novembra došlo k ďalšiemu zníženiu kľúčovej refinančnej úrokovej sadzby na historické minimum – 0,25 %. V tomto roku to bolo už druhé zníženie. Neustálym tlačením úrokových sadzieb smerom nadol sa snaží ECB dosiahnuť zvýšenie úverov a inflácie, pričom verí, že oba tieto kroky podporia spotrebu a znížia úspory, čo má podľa ECB naštartovať ekonomiku.

Pri odhade vývoja úrokových sadzieb hypoték netreba zabúdať na to, že k ďalším faktorom ktoré ich ovplyvňujú, patria rizikové marže jednotlivých bánk, konkurenčný tlak hypotekárnych bánk na trhu, dopyt po nových úveroch zo strany domácností a samozrejme aj výnosy slovenských štátnych dlhopisov.

Odhady budúceho vývoja sú prevažne mierne optimistické – trend nízkych sadzieb by mohol pretrvať aj počas nasledovných mesiacov. Okrem nízkej základnej sadzby ECB k tomu prispieva aj silný konkurenčný boj o každého klienta medzi bankami navzájom. Výraznejšiemu poklesu sadzieb však zabráni väčšia riziková prirážka bánk, ktorá odzrkadľuje vysokú mieru nezamestnanosti na Slovensku.