Úspešní sa vyhýbajú týmto prehreškom v reči tela. A Vy?
Reč tela, aj keď si to často vôbec neuvedomujete, v mnohom ovplyvňuje ako na ľudí pôsobíte. A tak si nevhodnými signálmi, ktoré vysielate rečou Vášho tela môžete prekaziť vzťahy s kolegami, dojem z obchodného stretnutia alebo v tom horšom prípade možnosť kariérneho postupu. Človek totižto komunikuje na rôznych úrovniach, a slová, ktoré hovoríte pritom nemajú najdôležitejšiu váhu. Neverbálna komunikácia (gestá, držanie tela, mimika) a tón, akým hovoríte dokážu veľakrát povedať viac než Vaše slová. Podľa prieskumov, neverbálna komunikácia tvorí až 55 % z celkového prejavu človeka, tón hlasu 38 % a hovorené slovo len 7 %. Neverbálny prejav tak môže byť v úplnom rozpore s tým, čo hovoríte, môže hovorené slovo naradiť, alebo ho môže potvrdiť.
Myslite na to vždy pri komunikácii s inými – a nielen v pracovnej oblasti.
Väčšina úspešných a výkonných ľudí sa vyznačuje vysokou emocionálnou inteligenciou (konkrétne až 90 % z nich). Vyplýva to z údajov prieskumu ktoré realizoval portál Talentsmart.com na vzorke jedného milióna ľudí. Osoby s vysokým EQ veľmi dobre poznajú silu reči tela a preto sa naučili svoje telo ovládať. Všemožne sa tak vyhýbajú nasledovným hrubým prešľapom v neverbálnej komunikácii:
Hrbenie sa
je prejavom neúcty, nezáujmu, alebo nízkeho sebavedomia. Keď sa hrbíte, vysielate signál o tom, že nechcete byť tam, kde sa práve nachádzate. Povedali by ste niekedy šéfovi, že Vás čas strávený s ním neskutočne nudí? Asi by si na to málokto trúfol. Nahrbeným postojom však taký signál vysielate – a to poriadne hlasno. Mozog je navyše nastavený tak, že silu osobnosti posudzuje na prvý pohľad podľa toho, koľko miesta telo zaberá. Vzpriamená pozícia s ramenami dozadu zaberá najviac miesta, naopak, nahrbený človek s ovisnutými ramenami zaberá menej priestoru a preto nevyžaruje toľko osobnostnej (a povedzme si rovno- ani fyzickej) sily.
Správne držanie tela teda spôsobí viac rešpektu na druhej strane. Pokiaľ ste však roky chodili a sedeli nahrbený, asi sa Vám hneď len tak nepodarí zmeniť držanie tela – bude to chcieť trochu času a pravdepodobne aj viac fyzickej aktivity. Nezabúdajte, že držanie tela má byť prirodzené a nemá pôsobiť, ako keby ste zhltli pravítko.
Prehnaná gestikulácia
môže navodzovať dojem, že sa snažíte niečo zakryť alebo že prekrúcate pravdu. Pokiaľ nechcete, aby na Vás ľudia pozerali ako na úkaz, ktorý rozhadzuje rukami a tvári sa pritom veľmi dôležito, ovládajte sa a s gestikuláciou to príliš nepreháňajte. Vašim cieľom by mali byť skôr malé a otvorené gestá, ktorými dáte najavo, že nič neskrývate – napríklad tým, že roztvoríte ruky a poodhalíte pritom Vaše dlane.
Odvracaním sa od konverzačných partnerov
dávate najavo, že rečník je Vám „ukradnutý“, že danej osobe nedôverujete, prípadne, že cítite nepohodlie. Keď niekto začne rozprávať, je prejavom elementárnej slušnosti natočiť sa smerom k danej osobe a ľahko nakloniť hlavu. Vyjadríte tým Váš záujem a sústredenosť.
Prekrížené ruky
Nie je žiadnou novinkou, že prekrížené ruky signalizujú odmietavý postoj. Aj keď sa v tejto polohe cítite dobre, potlačte nutkanie prekrížiť si ruky, inak môžete na konverzačného partnera pôsobiť, že nesúhlasíte s tým, čo práve hovorí.
Nesúlad medzi výrazom tváre a slovami
Dajte si pozor na to, ako sa tvárite, keď niečo hovoríte. Pokiaľ kolega navrhne a vy zareagujete slovami „skvelá myšlienka“ a tvárite sa pritom zbedačene, utrápene alebo znudene, budete za neúprimného človeka. Druhá strana dokáže z výrazu tváre spoľahlivo rozoznať, kedy hovoríte niečo, čo nemyslíte vážne.
Chýbajúci očný kontakt
Vyhýbanie sa očnému kontaktu spôsobuje, že protistrana si o Vás myslí, že Vám chýba sebavedomie, že niečo skrývate, alebo v horšom prípade klamete. Možno si spomínate, ako Vám mama v detstve povedala „pozri sa mi do očí a povedz ako sa to stalo…“ a už nebolo cesty späť, museli ste s pravdou von. Pozerať sa niekomu do očí a nehovoriť pravdu vyžaduje skúsenosti profesionálneho klamára. Nadväzovanie očného kontaktu nie je dôležité len v bežnom živote, ale aj v tom profesionálnom – komunikujete tým dôveru, silu a inteligenciu. Jeho úplná ignorácia môže mať negatívny vplyv na profesijné vzťahy.
Na druhej strane, s upreným pohľadom do očí to netreba príliš preháňať. Pokiaľ je Vašou záľubou hra „stavím sa, že ten druhý skôr uhne pohľadom“, pôsobíte na ostatných agresívne. Agresívnym štýlom si však nikoho na svoju stranu nezískate.
Zachmúrené obočie
ľudia si budú myslieť, že oni môžu za Vašu zlé rozpoloženie, pritom Vás mohlo nahnevať niečo iné. Pri komunikácii s inými nemyslite na predošlé nepríjemnosti, namiesto toho k ostatným pristupujte s úsmevom, čím dáte najavo otvorenosť, dôveru a priateľskosť.
Nedodržiavanie osobnej zóny
Dávajte si pozor, aby ste neprekročili pomyselné hranice osobnej zóny druhej osoby. Tú ma každý človek nastavenú trochu inak a v prípade jej prekročenia sa bude cítiť veľmi nepríjemne, nedokáže sa sústrediť na to čo hovoríte a bude myslieť iba na to, aby Vás zo svojho priestoru dostal preč. Sú tiež ľudia, ktorí nechápu ani jasné signály že prekročenie hraníc intímnej zóny je nanajvýš nepríjemné. (ako napríklad, že druhý človek pred nimi ustupuje – spraví krok vzad aby si vytvoril potrebný priestor a nechápavý zase krok vpred …)
Slabý alebo príliš silný stisk ruky
Nič nespraví horší dojem, ak podáte ruku so slabým stiskom. Značí to nedostatok sebavedomia, prirodzenej autority, prípadne, že Vám ten druhý nestojí za to, aby ste si dali námahu vynaložiť energiu na „normálny“ stisk ruky. Pozor tiež na príliš silný stisk – ten býva často jasným prejavom dominancie.