Úsporám sa lepšie darí v malých bankách
V čase, keď sa médiami valia správy o hrozbe deflácie sa záujemcovia o úver či hypotéku tešia z nevídane nízkych úrokov, no sporitelia sa musia zmieriť s menším zhodnotením voľných finančných prostriedkov. Úrokové sadzby sú nižšie aj vďaka tomu, že komerčné banky získavajú lacné úvery od ECB. Banky tak potrebujú menej peňazí od jednotlivcov a firiem a preto ich ponúkajú za nižšie úroky. To je však len jeden z viacerých dôvodov, prečo úroky z vkladov klesajú. Svoje spravil aj povinný bankový odvod, ktoré musia finančné inštitúcie odviesť z každého vkladu, čo má tiež vplyv na výšku ponúkaných úrokových sadzieb.
Priemerné úroky na vkladoch klesajú
Dlhodobejší trend znižovania úrokov na vkladoch potvrdili aj posledné štatistiky Národnej banky Slovenska, podľa ktorých priemerné úroky na nových vkladoch domácností za mesiac február väčšinou klesali.
Priemerná úroková miera z nových vkladov domácností splatných na požiadanie vo februári medziročne klesla o 0,12 percentuálneho bodu na 0,33 %. Podstatne nižšie bolo aj úročenie na vkladoch so splatnosťou do jedného roka – v druhom mesiaci 2014 kleslo na 1,43 %, oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka (1,77%). Priemerný úrok na vkladových produktoch so splatnosťou od jedného do dvoch rokov poklesol o 0,71 percentuálneho bodu na 1,87 %. Podľa štatistík NBS medziročne rástli iba priemerné úroky na vkladoch so splatnosťou viac ako 2 roky, ktoré zaznamenali rast o 0,48 % na úroveň 2,60 %.
Malé banky sú štedrejšie…
Trend znižovania úrokov na vkladoch je možné sledovať už takmer dva roky – počas tohto obdobia poklesli sadzby vo viacerých bankách aj o viac ako jedno percento.
Bankové domy tak teraz ponúkajú termínované vklady s veľmi žiadanou splatnosťou 12 mesiacov s úrokom pod 1,5 %. O niečo lepšie sú na tom malé banky, ktoré ponúkajú o niekoľko desatín percent lepšie zhodnotenie voľných finančných prostriedkov ako tradičné banky (VÚB iba 0,5%, Tatra banka 0,6% a SLSP 0,8%).
Najštedrejšia je k jedno-ročným sporiteľom Oberbank, ktorá na termínovanom vklade do 5000 € ponúka až 2%. Na druhom mieste v rebríčku top termínovaných vkladov s ročnou viazanosťou je BKS bank s 1,8 %. Férovú ponuku na vklade s 12 mesačnou viazanosťou má aj KDB Bank s 1,75 %, ktorú nasleduje Privatbanka a OTP banka s rovnakým úrokom 1,70 % (poznámka: úroky platia pre vklady vo výške 5000 eur pri 12 mesačnej viazanosti)
Prečo sú malé, takmer neznáme banky lepším miestom pre úspory?
Za atraktívnejšími úrokmi malých bánk je viacero dôvodov. Jedným z nich je uprednostňovanie kvality pred kvantitou. Neznáme banky sa musia viac obracať ako zabehnutí, dobre známi bankoví obri a tak na získanie nového klienta musia ponúknuť dostatočne motivujúci benefit – napríklad podstatne vyšší úrok na vklade či na sporení. Bez veľkých marketingových rozpočtov sa musia spoliehať na skutočné výhody a benefity ktoré „váhavcov“ nakoniec presvedčia.