Vypočítajte si splátku spotrebného úveru

Vypočítajte si, koľko Vás mesačne zaplatíte na splátkach spotrebného úveru.

Zadajte sumu, ktorú si plánujete požičať, ročnú úrokovú sadzbu v %, predpokladanú dobu splácania v rokoch a interval splácania (ak budú splátky mesačné, zadajte 12 mesačný interval).

Použitím nižšie uvedenej kalkulačky okrem splátky úveru tiež zistíte, o koľko úver preplatíte na úrokoch a akú celkovú sumu budete musieť vrátiť.

 

Poznámka:

Kalkulačka neberie do úvahy poplatok za poskytnutie, respektíve posúdenie úveru. Ten si stanovuje každá finančná inštitúcia samostatne. Stanovuje sa buď ako percentuálna čiastka z úveru (napríklad 2% z objemu poskytnutej pôžičky) alebo ako pevne stanovená suma – napríklad 100 €.

V snahe osloviť čo najviacej klientov úverové inštitúcie často ponúkajú pôžičky s nulovým poplatkom za poskytnutie.

Predtým, než sa zadĺžite

Požičať si môžete jednoducho a rýchlo, najmä ak máte stabilný príjem, no splácanie je ťažšie.

Predtým, než sa zadĺžite, berte do úvahy, že splátky zaťažia Váš rodinný rozpočet na niekoľko mesiacov alebo rokov. Zopakujme si preto hlavné zásady bezpečného úveru.

Požičajte si iba toľko, koľko skutočne potrebujete.

Úverové spoločnosti či už z bankového alebo nebankového prostredia ochotne požičajú viac, ako potrebujete. Pri refinancovaní navyšujú pôžičku, prípadne sa snažia zlákať klienta na vyšší objem úveru tým, že mu „veľkodušne“ ponúknu akciu „čím viac si požičiate, tým nižší úrok Vám dáme“. Každé jedno požičané euro „navyše“ však budete musieť draho splácať. Preto predtým, než sa vyberiete do banky, majte jasno v tom, koľko presne potrebujete požičať. Nezaokrúhľujte smerom nahor…

Vyberajte úver podľa toho, na čo si požičiavate

Za luxus nedokladovať účel použitia požičaných finančných prostriedkov (tkz. neúčelové pôžičky, či spotrebné úvery na čokoľvek) sa platí v podobe vyššej úrokovej sadzby. Ak má banka kontrolu nad tým, ako ste peniaze použili, je ochotná poskytnúť nižší úrok (účelové úvery, napríklad na auto, na bývanie…).

Spomedzi dostupných úverových produktov sa najskôr zamerajte na tie, ktorých účel sa zhoduje s Vaším zámerom, znížite si tak úrok aj o niekoľko percent a v konečnom dôsledku môžete ušetriť stovky eur.

Poznajte parametre úveru

Nielen výšku pôžičky či jej splatnosť. Dôležité je vopred vedieť aj ročnú percentuálnu mieru nákladov a celkovú zaplatenú čiastku. Produkty s nízkym úrokom môžu vyťahovať peniaze z vrecák klientov na drahých poplatkoch.

„Preklepnite“ si poskytovateľa

Prioritne si požičiavajte od poskytovateľov so zvučnými menami, ktorí už majú za sebou istú históriu. Určite je potrebné zistiť si o danej spoločnosti maximum informácií – pozrieť sa na web, či sú uvedené kontakty, či kde má daná spoločnosť centrálu, zistite si ako dlho je firma na slovenskom trhu. Dôležitú rolu pri rozhodovaní hrajú aj skúsenosti iných klientov – na to dobre poslúžia rôzne fóra či referencie od známych.

Dôsledne sa oboznámte s dôsledkami splácania úveru a poznajte sankcie v prípade nesplácania

Každý, aj menší úver ovplyvní rozpočet domácnosti, preto musíte vedieť výšku splátok (na to dobre poslúži vyššie uvedená úverová kalkulačka). Budete vedieť splátky splácať aj v prípade, že zostanete niekoľko týždňov na PN? Alebo ak do rodiny pribudne dieťa?

Poistite sa proti neschopnosti splácať

Neočakávané výdavky dokážu poriadne zaskočiť. Prírastok do rodiny, dlhodobú práceneschopnosť, stratu zamestnania spolu so splátkami úveru ľahšie „ustojíte“ ak si vopred úver poistíte. Iste, bude to stáť nejaké peniaze navyše, no najmä pri vyššom úverovom zaťažení sa neoplatí riskovať splátky bez poistenia.

Čítajte ďalej: Kedy sa oplatí úver poistiť?