Work and travel USA: Zážitky sú na nezaplatenie
Množstvo študentov vysokých škol každoročne absolvuje program Work and Travel USA. Všetci sa vydajú do cudzej krajiny s cieľom získať nové skúsenosti z pobytu v zahraničí (bez rodiny), osamostatniť sa, zdokonaliť sa v angličtine, a prípadne aj zarobiť nejaké tie peniažky na nasledovné semestre. Okrem všetkých týchto pozitív získajú ešte jednu skúsenosť na nezaplatenie: možnosť spoznať americký životný štýl, cestovať za vlastné zarobené peniaze a zažiť nezabudnuteľné leto v Amerike.
Ako funguje program Work and Travel USA a čo všetko by ste mali vedieť predtým, než sa rozhodnete stráviť leto mimo domova?
Podmienky programu
Na to, aby ste mohli absolvovať program WAT, musíte byť denným študentom vysokej školy alebo VOŠ, pričom minimálny vek žiadateľa je 18 rokov. Do programu sa môžu prihlásiť aj študenti prvého a posledného ročníka, počíta sa aj postgraduálne či nadstavbové štúdium. V prípade, že ste momentálne v poslednom ročníku, je potrebné, aby žiadosť bola podaná pred štátnicami, kedy máte stále štatút študenta. Druhou podmienkou je aspoň základná (komunikatívna znalosť angličtiny). Čím lepšie ovládate anglický jazyk, tým máte väčšie šance na nájdenie lepšie plateného zamestnania. Akonáhle spĺňate vyššie uvedené podmienky, bez problémov získate J1 víza, ktoré Vám umožnia legálne pracovať v USA v období od 15.5 do 15.9., maximálne však 120 dní a po skončení práce môžete ešte celý mesiac cestovať a spoznávať prírodné krásy, vzrušujúce kozmopolitné mestá, nasávať ich atmosféru a navštevovať kultúrne pamiatky. Pre všetkých účastníkov programu platí zásada, že na územie USA je možné vstúpiť najskôr 15. mája a krajinu musíte odpustiť v takom termíne, aby ste stihli začiatok výuky na škole. Druhú podmienku (stihnutie začiatku výuky) však veľa študentov ignoruje a pokiaľ majú niekoho, kto vybaví zápis, nestane sa nič strašné, ak do školy nastúpia o týždeň-dva neskôr. Ak si teda chcete Ameriku užiť čo najviac, získať investované peniaze späť a ešte niečo navyše si zarobiť a stihnúť aj cestovanie, je vhodné, ak vycestujete čo najskôr. Preto si čo najviacej skúšok porobte v predtermínoch.
Výber agentúry
Prvým krokom je výber agentúry, bez nej sa nepohnete. Situácia sa má tak, že na Slovensku pôsobí niekoľko spoločností, ktoré sprostredkovávajú program Work and Travel pre študentov. Asi najviacej študentov sa rozhoduje pre CKM, ktorá v tejto oblasti pôsobí už 15 rokov, pričom ich služby už využilo vyše 11 tisíc mladých ľudí. Medzi často využívané subjekty patrí aj Student Agency alebo Career International (dnes známa ako CI s.r.o.) či CCUSA. Všetky tieto agentúry sú však len sprostredkovateľmi WAT. Americká vláda totižto nariadila prísne podmienky, ktoré musí spĺňať agentúra poskytujúca program Work and Travel USA. Tieto podmienky spĺňa patrí napríklad Council on International Educational Exchange (CIEE) alebo Work Exchange. Slovenské subjekty (CKM, CI, CCUSA a Student Agency) majú s americkými agentúrami uzatvorené zmluvy a fungujú iba ako sprostredkovatelia. Pre študenta to znamená, že si musí u nás vybrať agentúru, pričom všetky dôležité dokumenty sa vybavuje americký partner. Akonáhle budete v USA, do styku budete prichádzať už len s americkou agentúrou.
Začnite vybavovať už v zime
Ak ste sa rozhodli pre Work and Travel USA, je vhodné, ak začnete prípravy najneskôr 2-3 mesiace pred plánovaným odjazdom, ideálne počas zimných mesiacov, kedy americkí zamestnávatelia najčastejšie hľadajú sezónnych pracovníkov na leto. Ako postupovať?
V prvom rade sa musíte do programu registrovať. Spraviť tak môžete online alebo osobne v kancelárii vybranej agentúry. Druhým krokom je absolvovanie osobného interview v priestoroch agentúry. Niektoré spoločnosti (napríklad Student Agency vychádzajú časovo zaneprázdneným študentom v ústrety a ponúkajú možnosť absolvovať povinný pohovor aj online).Interview je vedené v angličtine a jeho zmyslom je zistiť Vašu znalosť anglického jazyka a motív pre absolvovanie programu. V prípade že je Vaša znalosť anglického jazyka dostačujúca a spĺňate všetky podmienky, podpíšete zmluvu a uhradíte zálohu. Potom nasleduje najdôležitejšia časť procesu – hľadanie zamestnania. Môžete si vybrať z ponuky voľných pracovných miest ktoré ponúkajú agentúry, alebo si môžete prácu nájsť aj samostatne. Program so zabezpečenou prácou je o niekoľko stoviek drahší. V Student Agency ponúkajú program so zabezpečením práce v oblasti cestovného ruchu, hoteliérstva a gastronómie za poplatok 890 USD a program pri ktorom si nájdete prácu samostatne je spoplatnený sumou 600 USD. Poplatok budú mať lacnejší aj študenti, ktorí už v minulosti program absolvovali, zľavy dostanú aj skupiny (min. 3 účastníci).
Po potvrdení pracovnej pozície je potrebné uhradiť zvyšnú časť poplatku (rozdiel medzi programovým poplatkom a zálohou). Nasleduje uzatvorenie prihlášky a vystavuje sa formulár DS-2019, ktorý vydáva partnerská americká organizácia. Potom je potrebné podať žiadosť o vízum na americkej ambasáde. Letenky zabezpečuje buď agentúra alebo si ich môžete vybaviť aj samostatne. Druhá možnosť je pre študenta lacnejšia, rezervácia letenky nie je nič komplikované – pre nájdenie najlepšej ceny použite vyhľadávač leteniek. Keďže letenka do USA niečo stojí + programový a registračný poplatok plus treba počítať s niekoľkými stovkami dolárov na vreckové, náklady sa vyšplhajú okolo 2000 €. Snáď nie je potrebné zdôrazňovať, že pre väčšinu študentov je to vysoká suma. Tí, ktorí nemajú veľa peňazí nazvyš a zároveň chcú zažiť neopakovateľné leto v USA, môžu využiť ponuku Work and Travel úveru, ktorý poskytuje Unicredit Bank až do výšky 3300 EUR, pričom pôžička sa spláca počas jedného roka v pravidelných splátkach. Navyše počas leta (max. počas 4 mesiacov) je možné požiadať o odklad splátok istiny – teda počas pobytu v zahraničí budete splácať iba úroky a po návrate domov začnete zo zarobených peňazí riadne splácať aj istinu.
Na záver je vhodné absolvovať predodletovú prednášku, kde sa dozviete praktické informácie, čo Vás bude po príchode do USA čakať.
Práca, život a peniaze
Po príchode do USA budete mať zabezpečenú stravu a ubytovanie na jeden deň. Ubytovanie si potom budete hľadať individuálne, prípadne Vám vhodné ubytovanie ponúkne zamestnávateľ. Zamestnávatelia tiež vo väčšine prípadov zabezpečujú stravu. Ak sa budete stravovať individuálne počítajte s tým, že na stravu denne miniete min. 10-15 USD.
Mesačne zarobíte podľa lokality, typu práce a úrovne angličtiny okolo 1120 – 1440 USD pri 40 hodinovom pracovnom týždni. Viac sa dá zarobiť ak si nájdete prácu v reštaurácii ako čašník či čašníčka – Američania sú veľmi štedrí čo sa týka sprepitného. Čím viac sa budete usmievať a slúžiť hosťom, tým viac na sprepitnom zarobíte. Po tom, čo si niekoľko mesiacov „odmakáte“ si doprajte zaslúžený oddych a cestujte! Život nie je len o drine, ale aj o zábave. Množstvo študentov robí tú chybu, že hneď odchádzajú domov. A pritom nikdy nie je vhodnejší čas na cestovanie ako práve počas prázdnin. Berte to tak, že po skončení školy sa zamestnáte a kedy budete mať najbližšie možnosť mesiac cestovať a spoznávať novú krajinu? Využite túto jedinečnú príležitosť a berte program Work and Travel tak ako bol nastavený – práca a cestovanie.