Zamietnutý úver. Čo teraz?

Zamietnutý úver. Čo teraz?

Máte finančné suchoty, potrebujete kúpiť auto, spotrebič do domácnosti, alebo plánujete finančne náročnú investíciu do modernizácie bytu. Nech už bol dôvod potreby peňazí akýkoľvek, rozhodli ste sa pre spotrebný úver. Vypočítali ste sumu, ktorú budete potrebovať a požiadali ste o spotrebný úver. Začali ste si robiť plány, ako peniaze použijete a v tom prišla studená sprcha – Vaša žiadosť o úver bola zamietnutá. Čo robiť v takom prípade, závisí od dôvodu zamietnutia žiadosti.

Pokiaľ bol dôvodom nedostatok finančných prostriedkov na splácanie – teda nedostatočná bonita, máte na výber nasledovné možnosti:

Prehodnoťte Vaše požiadavky na úver

A opätovne požiadate o nižšiu sumu úveru, tak aby ste ho mohli pohodlne splácať. Ďalším spôsobom je predĺženie splatnosti, vďaka ktorej sa znížia mesačné splátky. V tomto prípade však treba počítať s tým, že predĺženie splatnosti navyšuje náklady na úver, v konečnom dôsledku ho teda viac preplatíte na úrokoch.

Uskromnite sa

Znížte výdavky Vašej domácnosti. Množstvo ľudí si mýli bonitu klienta s výškou príjmu. Omyl. Aj keď výška príjmu je dôležitým faktorom, ktorý sa podieľa na výpočte bonity klienta, zďaleka to nie je jediné kritérium. Veľkú rolu hrajú aj náklady domácnosti. Pri posudzovaní žiadosti si finančná inštitúcia posvieti aj na všetky pravidelné výdavky – nájom, splátky úverov, hypotéky a pravidelné výdavky ako poistenie, leasing a v neposlednom rade aj životné minimum na každého člena domácnosti. Logicky teda štvorčlenná rodina s jedným živiteľom dostane úver podstatne ťažšie ako jednotlivec s rovnakým príjmom.

Pokiaľ vylepšíte stranu výdavkov, zlepšíte šance na získanie úveru v požadovanej výške. Veľmi pomôže ak splatíte iné úvery, kreditné karty či povolené prečerpania.

Navýšte Vaše príjmy

Príjmy domácnosti sú najdôležitejším faktorom, ktorý veľkou mierou prispieva k záverečnému verdiktu o schválení či neschválení úveru. Pokiaľ ste zamestnaný, výšku príjmu najlepšie ovplyvní povýšenie či zmena pracovného miesta, kedy väčšina ľudí očakáva nárast príjmu oproti predchádzajúcemu zamestnaniu. Pri žiadosti o úver však zamestnanec nesmie byť v skúšobnej dobe, takže úplne jednoducho sa príjmová stránka vylepšiť nedá. Jednou z možností, ako zvýšiť šance na schválenie úveru prostredníctvom výšky príjmu je prizvanie ďalších osôb do úverového vzťahu ako spolužiadateľov. Pomôcť môžu rodičia, súrodenci, priatelia… Príjem každého zo spolužiadateľov sa započíta takže sa zvýši aj žiadateľova bonita a tým pádom aj šance na schválenie úveru.

Je potrebné zdôrazniť, že pokiaľ mal žiadateľ problém s výškou príjmov alebo výdavkov a nemal dostatočnú bonitu, banka dôvod zamietnutia žiadosti nemusí uviesť, na rozdiel od zamietnutia z dôvodu negatívneho záznamu v registri. V takom prípade dôvod zamietnutia žiadosti je povinná uviesť a táto povinnosť bankám vyplýva zo spotrebiteľského zákona.

Neschválenie z dôvodu negatívneho záznamu v úverovom registri

palec doleMožno je to pár rokov dozadu, čo ste pozabudli na splatenie dlhu na kreditnej karte alebo ste pravidelne meškali so splátkou úveru. Platobná disciplína každého dlžníka sa však zaznamenáva po dobu piatich rokov. V prípade, že ste dostali informáciu z banky, že dôvodom zamietnutia bol práve negatívny záznam v registri, vyžiadajte si výpis – žiadosť nájdete na stránke http://www.sbcb.sk/download.html z ktorého sa dozviete, kde sa v minulosti stala chyba.

Možno ste si vedomý aj aktuálnych problémov so splácaním, v tom prípade okamžite napravte akékoľvek nezrovnalosti. V každom prípade, ak Vás jedna banka zamietla, nikde nie je napísané, že v druhej úver nedostanete. Každá banka má totižto schvaľovací proces nastavený inak a každá má iné kritéria posudzovania úverovej histórie klienta. Jednej môže vadiť týždňové omeškanie so splátkou, iná nad takýmto prešľapom prižmúri oči. V každom prípade, ak máte záznam v registri a nájdete veriteľa, ktorý Vám bude ochotný požičať, spodnú hranicu úroku nečakajte, skôr naopak. Tí čo si v minulosti neplnili svoje záväzky riadne a včas, nemôžu očakávať dobré úverové podmienky do budúcnosti.

Dôvodom zamietnutia žiadosti nemusia byť len súčasné či existujúce dlhy alebo omeškania voči finančným inštitúciam, ale aj štátnym. Dlhujete sociálnej, zdravotnej poisťovni? Aj to bude poriadny fľak na Vašom profile žiadateľa.

Plány na získanie úveru tiež môže zmariť skutočnosť, že ručíte za úver, ktorý dlžník nespláca.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia