Živnostníci si chodia pre pôžičky do nebankoviek
Je dobre známym faktom že banky stláčajú riziko nesplácaných úverov na minimum a preto si každého žiadateľa poriadne preklepnú.
Jednou zo skupín, ktorú bankové domy pri žiadostiach o úver taktne odmietajú, sú živnostníci, práve z dôvodu vyššej pravdepodobnosti nesplácania. Samozrejme vždy záleží na konkrétnom prípade a konkrétnej banke. Inak sa bude posudzovať žiadateľ – živnostník, ktorý podniká už roky, a inak taký, ktorý začal podnikať pred pár mesiacmi. Tiež záleží od profesie a typu živnosti. Pri posudzovaní žiadosti banka vychádza predovšetkým z daňového priznania za posledný rok. Najdôležitejším kritériom, ktoré nakoniec rozhodne o tom, či živnostník úver získa alebo nie je práve čistý zisk po zdanení, z ktorého sa vypočíta priemerný mesačný príjem. Následne sa posúdi, či priemerný mesačný príjem živnostníka vypočítaný z posledného daňového priznania je dostatočný na riadne splácanie. Vyššie šance na schválenie majú živnostníci, ktorí podnikajú dlhšie a ktorých príjem je pravidelný, v stabilnej výške.
Zamestnanci vybavia pôžičku ľahšie
Bez ohľadu na to, že prístup bankových domov k žiadostiam živnostníkov môže byť v mnohom odlišný, všetky sa zhodujú na tom, že pre nich sú oveľa prijateľnejší klienti so stabilným zamestnaním ako živnostníci, ktorým sa môže finančná situácia veľmi rýchlo zmeniť v ich neprospech. Medzi najčastejšie dôvody neschválenia úveru u podnikateľov patrí nedostatočný príjem.
Záchranné koleso v mori finančných trablov
Niet sa potom čomu čudovať, že živnostníci skúšajú šťastie v nebankovkách, ktoré majú nastavené oveľa benevolentnejšie podmienky pre poskytnutie pôžičky. Inými slovami, nebankové spoločnosti sú ochotné požičať tam, kde banky úvery zamietajú kvôli vyššiemu riziku nesplácania či nedostatočnému príjmu. Vyššie riziko nesplácania si potom nebankovky kompenzujú podstatne mastnejšími úrokmi a poplatkami, ktoré môžu byť oproti bankovej ponuke až dvojnásobné. To, že pre samostatne zárobkovo činné osoby sú nebankové spoločnosti často jedinou možnosťou, potvrdzujú aj štatistiky spoločnosti PROFI CREDIT Slovakia s.r.o.
„Počet nami evidovaných žiadateľov zo skupiny živnostníci dosahuje až 82 % z celkového podielu. Tento trend je zaujímavý a možno preto povedať, že sú ekonomicky veľmi citlivou skupinou ľudí. Podľa našich informácií si živnostníci veľmi často požičiavajú peniaze napríklad na preklenutie výpadku v tržbách,“ potvrdzuje marketingový riaditeľ spoločnosti Richard Lörincz.
Spoločnosť PROFI CREDIT má najviac žiadateľov z radov živnostníkov – stredoškolákov, ktorí podnikajú 5-10 rokov. Na druhom mieste, no s výrazným rozdielom v zastúpení záujemcov o úver (16,1 %) nasledujú žiadatelia z eseročiek. Na posledných miestach sú fyzické osoby (1,2 %) a žiadatelia z akciových spoločností (0,1%).
Čo sa týka pohlavia žiadateľov o pôžičku, rozdiely nie sú nijako výrazné, no štatisticky sú o niečo viac zastúpení muži (52,66 %) ako ženy (47,34%). Podľa údajov spoločnosti Profi Credit sú disciplinovanejšími dlžníkmi ženy. Muži majú horšiu platobnú disciplínu.
Najviac klientov spoločnosť eviduje vo vekovej kategórií od 30-40 rokov (25,20 %), s malým rozdielom nasleduje kategória od 40-50 rokov (24,82 %). Najmenej si požičiavajú dôchodcovia nad 65 rokov (4,24%) a mladí do 25 rokov (iba 4,11%). Trend nízkeho zadlžovania mladých sa dá sledovať už niekoľko rokov po sebe, nakoľko neustále klesá počet žiadostí, ktoré podajú mladí do 25 rokov.