Zlodejom začína hlavná sezóna. Ako sa brániť a chrániť si majetok?
Leto je pre väčšinu ľudí najmä obdobím dovoleniek a prázdnin, pre niekoho však ideálnou príležitosťou ako si privyrobiť. No nie vždy sú pohnútky zarobiť si čisté – napríklad sezónnymi prácami v zahraničí. Predovšetkým v letných mesiacoch majú vykrádači bytov a rodinných domov plné ruky práce. Domácnosti, ktoré sú týždeň – dva bez svojich obyvateľov priam lákajú k rýchlemu „zárobku“.
Vybielené domácnosti nie sú zrovna zriedkavým javom
Z hľadiska výšky a frekvencie patria vlámačky medzi závažnú a často páchanú majetkovú trestnú činnosť. V roku 2012 bolo zaznamenaných až 1742 vlámaní, čo je v priemere 5 domácností denne. Pozornosť dlhoprstých sa sústreďuje najmä na byty vo veľkých mestách s vysokou anonymitou. Tam si totižto málokto všimne, že sa po paneláku poneviera cudzí človek. Hustota osídlenia a anonymita miesta má teda veľký vplyv počty vlámačiek.
Zlodej nikdy nespí…
A preto treba preventívne opatrenia dodržiavať počas celého roka. Zvlášť v letných mesiacoch sa však oplatí zabezpečeniu domácnosti venovať zvýšenú pozornosť.
Máte už poistenie?
Základom ochrany majetku je poistenie bytu / domu a domácnosti. V prvom rade je dôležité správne stanovenie poistnej čiastky na sumu, ktorá zodpovedá hodnote majetku. Túto sumu nenavyšujte no ani nepodliezajte s cieľom ušetriť na poistnom.
Na druhej strane výška poistnej sumy nie je všetko. Samotná výška poistky ešte nehovorí nič o tom, koľko peňazí nakoniec dostanete. Nemenej dôležité sú poistné limity, ktoré sú obsiahnuté v konkrétnej zmluve. Iný limit je stanovený pre starožitnosti a umelecké diela, iný pre elektroniku… Základná varianta poistenia domácnosti ich kryje len čiastočne alebo vôbec, preto ich treba zvlásť pripoistiť alebo vybrať si drahší balíček poistenia.
Pozor tiež treba dať na „slovíčka“. Viete napríklad z akej hodnoty sa bude náhrada škody počítať? Spomína sa v poistných podmienkach časová cena, ktorá počíta aj so stupňom opotrebenia, alebo tkz. nová cena? Nová cena znamená, že prípadná škoda bude nahradená v sume, ktorá zodpovedá nákladom na opravu alebo kúpu novej veci. Inými slovami – pokiaľ Vám ukradnú laptop ktorý ste pred dvoma rokmi kúpili za 750 €, poisťovňa Vám preplatí 750 €, bez toho aby šikovne odrátala opotrebovanie a teda zníženie hodnoty laptopu.
Aj taká „drobnosť“ ako poistenie na novú cenu, ktorú si možno v podmienkach ani nevšimnete, môže v prípade poistného plnenia znamenať rozdiel stoviek eur. Poistné podmienky preto čítajte pozorne, stále sa nájdu poisťovne, ktoré preplácajú časovú cenu (za laptop, ktorý bezchybne fungoval a ktorý Vám zlodej ukradol tak možno dostanete od poisťovne stovku, za čo si nový určite nekúpite).
Vďaka kvalitnému poisteniu domácnosti či bytu/domu asi budete lepšie spávať, no aj tá najlepšia poistka Vás pred neželaným návštevníkom neochráni, preto nepodceňujte preventívne opatrenia a zabezpečenie.
Zabezpečenie
Zabezpečenie je vhodné kombinovať – ako mechanické – mreže na okná, bezpečnostné dvere, tak aj elektronické (alarm). Profesionálnych zlodejov síce ani drahý a kvalitný alarm neodradí, no minimálne spraví škrt cez rozpočet aspoň tej časti dlhoprstých, ktorí nechcú byť odhalený pri čine. Zaujímavý prieskum – priamo v českých väzniciach, realizovala spoločnosť Jablotron – výrobca zabezpečovacích systémov. Odsúdených za krádež a vlúpanie sa pýtala, čo ich najčastejšie priláka do domácností a akých chýb sa ľudia najčastejšie dopúšťajú. Výsledky boli zaujímavé. Väzni uviedli, že najviac ľudia podceňujú zabezpečenie okien. Tento spôsob vniknutia do domu či bytu patrí u zlodejov k najobľúbenejším, na druhej priečke sa umiestnila pivnica a treťom mieste garáž.
No a podľa čoho si zlodeji vytipujú objekt na ďalší záťah? Podľa prieskumu Jablotronu najčastejšie dostanú „doporučenie od známych“, často ich priláka aj plná poštová schránka alebo to, že v dome sa dlho nevetrá alebo nesvieti.
Keď už poznáme zvyky zlodejov a ich spôsoby vytipovania nehnuteľností určených na ďalší lup, vieme aj to, že najideálnejšie je zostať mimo ich hľadáčika. Ako? Ponúkame tipy, ako sa nestať ďalším prípadom v tohtoročných štatistikách majetkovej trestnej činnosti:
- pred odchodom z domu či bytu skontrolujte, či sú všetky okná a dvere pozatvárané (aj keď idete preč len na chvíľu – napríklad niečo si odbehnete kúpiť do obchodu.) Platí to najmä pre byty na prízemí a nízkych podlažiach. Ak bývate v rodinnom dome nezabudnite skontrolovať aj uzamknutie pivnice a garážovej brány.
- kúpte si strážneho psa a investujte do kvalitného výcviku
- zvážte montáž zabezpečovacieho zariadenia
- nechváľte sa svojou dobrou finančnou situáciou ani drahou výbavou domácnosti
- do bytu si nepúšťajte nikoho, komu stopercentne nedôverujete. Nikdy totižto neviete, ako cudzia osoba naloží s tým, čo u Vás videla.
- pokiaľ idete na dovolenku, túto skutočnosť neoznamujte kade-tade. Dajte vedieť opäť iba niekoľkým vybraným osobám ktoré majú Vašu plnú dôveru.
- zážitky z dovolenky si nechajte pre seba a nechváľte sa nimi na sociálnych sieťach. Pre 10 % odsúdených za krádež a neoprávnené vniknutie do bytu sú sociálne siete hlavným zdrojom informácií, ktoré používajú pri vyhľadávaní prázdnych bytov, ktoré môžu nerušene navštíviť a pobrať všetko hodnotné. Ak už nemôžete odolať a fotky z Thajska chcete silou-mocou priateľke ukázať, tak ich pošlite emailom.
- kľúče od domácnosti dajte opäť dôveryhodnej osobe, poproste ju, aby Váš byt pravidelne navštevovala, a aby vyberala schránku.
- vytvorte zdanie, že v byte sa niekto nachádza (v čase Vašej neprítomnosti). Existujú systémy, ktoré zapnú rádio či svetlá, vďaka čomu si budú zlodejíčkovia myslieť, že ste doma a s menšou pravdepodobnosťou sa pokúsia o násilné vniknutie