Zmenáreň či banka? Na lepšom výmennom kurze ušetríte aj desiatky eur
Zmenárne majú oveľa lepšie výmenné kurzy a sú takmer všetky bez poplatku. To je proste fakt. Prečo teda stále veľké množstvo ľudí využíva pri výmene peňazí služby bankových domov? Odpoveď na otázku treba hľadať v kvalite poskytovaných služieb a v lepšom, dôveryhodnejšom prostredí. Typická zmenáreň pôsobí prinajmenšom podozrivo – maličký stánok kdesi na ulici, kde musí zákazník bez akéhokoľvek prístrešku vyberať z peňaženky stovky eur a tie si zameniť. Už len predstava, že okoloidúci Vám pozerajú na prsty akú „kôpku peňazí“ si meníte nie je príliš lákavá.
Keď sa k tomu pridá aj možnosť, že zostanete okradnutý, tak potom je jasnou voľbou výmena peňazí v banke. Tam máte súkromie, najbližší zákazník čaká dva metre od Vás, usmieva sa na Vás milá zamestnankyňa a bloček o transakcii dostanete automaticky, bez toho, aby ste si ho museli pýtať. Navyše je všetko bez stresu a peniaze si môžete v kľude prepočítať. Akurát že…ak si meníte napríklad 700 € na americké doláre , v zmenárni dostanete 927,5 USD (pri kurze 1,325 – PEKRAT exchange), v OTP banke by ste pri kurze 1,2923 dostali len 904,61 USD. Rozdiel by bol teda v porovnaní so zmenárňou až 22,89 USD. Na prvý pohľad to síce nie je veľa, no na druhej strane, ak by ste si zamieňali viac peňazí, alebo častejšie, už sa viac oplatí ísť tam, kde Vám ponúknu lepší výmenný kurz. Navyše prečo by ste mali niekomu len tak nechať Vaše ťažko zarobené peniaze? Aj pri takej bežnej činnosti ako je zmena peňazí sa dá ušetriť, treba len vedieť ako na to.
Aký kurz sledovať na kurzovom lístku?
Ak peniaze meníte iba občas, celkom ľahko sa môže stať, že máte „hokej v pojmoch“. Devízy, valuty, predaj, nákup a pri všetkých svietia iné čísla…Čo je čo?
Valuta je cudzia mena v hotovosti, kurz pre valuty sa teda používa, ak meníme peniaze v hotovosti či už v banke alebo v zmenárni.
Opakom valuty je devíza, teda bezhotovostná cudzia mena. Pri devízach teda s hotovosťou vôbec neprichádzame do styku, devízový kurz sa používa napríklad ak posielame peniaze z účtu v inej mene, alebo ak platíme kartou k eurovému účtu v zahraničí, kde sa používa iná mena. Teda pri bezhotovostných transakciách. Devízový kurz býva výhodnejší, nakoľko valutové operácie sú pre finančné inštitúcie nákladnejšie.
Pri kurzovom lístku sa stretávame ešte s dvoma pojmami predaj a nákup. Ktoré sledovať? Kurz predaj si všímame vtedy, ak potrebujeme zahraničné peniaze, ktoré si chceme zaobstarať. Predaj sa berie z pohľadu banky alebo zmenárne, ktorá Vám cudziu menu predáva.
Nákup na kurzovom lístku sa používa, ak Vám napríklad zostali peniaze zo zahraničnej cesty a chcete si ich zameniť za eurá.
Ak cestujete do zahraničia a potrebujete si zameniť eurá za cudziu menu, pamätajte si, že Vás zaujíma cena „valuty – predaj“.
Okrem kurzu si zistite aj poplatky
Dobrý výmenný kurz síce každého poteší, na druhej strane si môže banka účtovať aj poplatok za nákup – predaj valút. Pred samotnou zmenou peňazí sa spýtajte, či si obchodník účtuje aj nejaký administratívny poplatok za výmenu.
Nechňapnite po prvej ponuke
Zistite si, aké kurzy ponúkajú banky a zmenárne vo Vašom okolí, porovnávajte a vyberte tú najlepšiu. Kurzový lístok banky denne aktualizujú na svojich webových stránkach, takže aktuálny kurz vo všetkých slovenských bankách si porovnáte v priebehu niekoľkých minút. Zmenárne sú na tom horšie, len máloktorá má vlastnú webovú stránku s aktuálnym výmenným kurzom. Výnimkou je nnapríklad PEKRAT exchange, ktorá pravidelne aktualizuje výmenné kurzy na svojej facebook stránke.
Bez dokladu neodchádzajte
Táto dobre mienená rada sa týka najmä zmenární. Obchodník Vám je povinný vydať potvrdenie o uskutočnenej transakcii, na ktorej nesmú chýbať identifikačné údaje firmy ako IČO, adresa sídla, číslo dokladu, označenie cudzej meny kódom ISO, množstvo, výmenný kurz, vyplatenú sumu a podpis zamestnanca.
Jednoznačným víťazom sú devízy…
Ak plánujete pracovnú cestu do zahraničia alebo dovolenku, určite sa oplatí so sebou zobrať si istú hotovosť v cudzej mene. Na druhej strane ak by sme porovnávali devízový a valutový kurz, jednoznačným víťazom sú devízy. Výbery hotovosti z bankomatov v zahraničí a bezhotovostné platby kartou u obchodníka budú prepočítané výhodnejším kurzom, ako keby ste si zamieňali hotovosť v banke či zmenárni. Pred odchodom si zistite, či máte v cene bežného účtu aj výbery hotovosti z bankomatov v zahraničí a platby kartou u obchodníkov. Ak áno, tak ich využívajte, kde sa dá.
Vyhýbajte sa letiskám a staniciam
Najhoršie kurzy sú tam, kde si ľudia zúfalo potrebujú pred odchodom alebo príchodom zameniť peniaze, teda najmä v zmenárňach na letiskách a železničných staniciach. Výmenu preto nenechávajte na poslednú chvíľu, na lepšom výmennom kurze môžete poriadne ušetriť.