Zmenu trvalého pobytu nezabudnite nahlásiť. Nesplnenie povinnosti môže vyjsť draho – Finanza.sk

Zmenu trvalého pobytu nezabudnite nahlásiť. Nesplnenie povinnosti môže vyjsť draho

Konečne sa Vám to podarilo: po dlhých peripetiách s vybavením hypotéky sa konečne sťahujete do vlastného. Vybalením krabíc a kolaudačnou párty sa však povinnosti nekončia. Čaká Vás ďalšie behanie po úradoch súvisiace so zmenou trvalého pobytu a s vybavovaním nových dokladov. Zákonné povinnosti a lehoty sa neoplatí ignorovať, pokiaľ nechcete riskovať mastné pokuty. Ako postupovať? Ktorý úrad navštíviť ako prvý? Finanza.sk ponúka stručný návod, aby ste nezabudli na žiaden úrad a aby ste zbytočne nestrácali čas tam, kde sa dá zmena trvalého pobytu nahlásiť aj telefonicky.

Zastávka číslo jeden: mestský alebo obecný úrad

Zmena trvalého pobytu sa oznamuje ohlasovni podľa miesta nového pobytu – teda na príslušnom miestnom či obecnom úrade, v Bratislave a Košiciach sa príslušnom miestnom úrade mestskej časti podľa adresy nového trvalého pobytu.

Ohlasuje sa nová adresa, začiatok a skončenie pobytu – nahlásenie týchto skutočností nie je spoplatnené. V predchádzajúcom mieste trvalého bydliska sa netreba odhlasovať (tkz. odhlasovací ako aj prihlasovací lístok sa vybavuje na ohlasovni v mieste nového pobytu).

Aby ste sa vyhli opakovaným návštevám miestneho úradu, nezabudnite si so sebou vziať aj nasledovné doklady, ktoré sa požadujú pri zmene trvalého pobytu:

 • občiansky preukaz
 • ak sa nahlasuje dieťa do 15 rokov, vyžaduje sa aj rodný list a prítomnosť zákonného zástupcu
 • v prípade, že sa sťahujete do vlastnej nehnuteľnosti originál listu vlastníctva z katastrálneho úradu (nie starší ako 3 mesiace)
 • v prípade, že sa sťahujete do nehnuteľnosti, ktorá nie je vo Vašom vlastníctve: písomný súhlas vlastníka / vlastníkov s prihlásením sa na trvalý pobyt, s osvedčenými podpismi, ak sa jedná o nájom, treba si so sebou doniesť aj nájomnú zmluvu
 • ak sa vraciate z cudziny: pas alebo osvedčenie o štátnom občianstve (nesmie byť staršie ako 6 mesiacov)

rodinny domPokiaľ sa zmena adresy týka celej rodiny, na úrad sa nemusia vybrať všetci, celkom postačí, ak úradné záležitosti osobne vybaví jeden, no musí mať so sebou doklady všetkých členov rodiny.

Až po zaevidovaní nového miesta trvalého pobytu môžete začať vybavovať doklady. Veľa ľudí však spraví chybu a najskôr zájde na „políciu“ ktorá však požaduje potvrdenie o zmene trvalého pobytu, ktoré vydáva príslušný mestský alebo obecný úrad podľa novej adresy. Na potvrdenie nie je potrebné čakať, vydajú ho na počkanie.

Ďalšie kroky by mali viesť na políciu

Zmena trvalého bydliska vyžaduje aj zmenu dokladov. V prvom rade treba požiadať o vydanie nového občianskeho preukazu – máte na to 30 dní od zmeny adresy trvalého bydliska. Žiadosť podávate na príslušnom okresnom riaditeľstve Policajného zboru, nezabudnite si so sebou doniesť starý OP a spomínané potvrdenie o novom trvalom pobyte z mestského/obecného úradu. Za podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu z dôvodu zmeny alebo zápisu nových údajov sa platí poplatok 4,50 €. Nezabudnite, že občiansky preukaz musíte vybaviť osobne.

Pokiaľ ste majiteľom auta, „jedným vrzom“ si na polícii vybavte prehlásenie vozidla v evidencii (máte na to 15 dní, poplatok je 4,50 €). V prípade, že ste sa presťahovali do iného okresu, budete potrebovať aj nové evidenčné čísla, čo Vás vyjde na 16,50 €. Za nesplnenie tejto povinnosti Vám môže byť udelená pokuta vo výške až 100 €.

Aspoň že netreba vybavovať nový vodičský preukaz, ani pas, nakoľko na týchto údajoch sa nezaznamenáva adresa trvalého pobytu.

Zdravotná poisťovňa

Dôležité zmeny, medzi ktoré patrí aj zmena trvalého pobytu, treba automaticky nahlásiť aj zdravotnej poisťovni. Termín je však šibeničný: máte na to iba 8 dní. Pokiaľ by ste na svoju zákonnú povinnosť pozabudli, hrozí Vám mastná pokuta až 331 €. Našťastie, Vašu zdravotnú poisťovňu môžete informovať aj telefonicky alebo emailom, nie je potrebná osobná návšteva. Za vydanie novej kartičky ZP (ktorá bude zaslaná na novú adresu) sa neplatí žiaden poplatok.

Sociálna poisťovňa / zamestnávateľ

Pokiaľ ste zamestnanec, oznamovaciu povinnosť voči Sociálnej poisťovni má Váš zamestnávateľ, ktorému musíte čo najskôr ohlásiť zmenu trvalého pobytu. Zamestnávateľ má potom 8 dní, aby o tejto skutočnosti upovedomil Soc. poisťovňu.

Oznamovacej poisťovni voči soc. poisťovni sa však nevyhnú podnikatelia, SZČO, dobrovoľne poistené osoby, ženy na materskej dovolenke a osoby poberajúce dávky soc. poistenia (lehota je 8 dní, osobne alebo písomne).

Banky a poisťovne

Zmenu nezabudnite oznámiť Vašej banke, poisťovni či správcovskej spoločnosti. Každá môže mať iné lehoty, no spoločné majú jedno: na zápis zmeny budete potrebovať nový občiansky preukaz.

Podnikatelia budú mať starostí navyše

Na odbore živnostenského podnikania je zmenu potrebné nahlásiť do 15 dní. Pozor, tu hrozia najvyššie sankcie za prešvihnutie zákonnej lehoty – až 663 €. Za 66 € treba nahlásiť zmenu aj na ORSR (pri elektronickom podaní Vás to vyjde „len“ na 33 €).

Mobilný operátor, internet a iné

Pokiaľ využívate služby rôznych spoločností a chcete, aby ste faktúry, oznámenia a zásielky dostávali na novú adresu, nezabudnite všetkých informovať, spravidla stačí ak zavoláte na info linku danej spoločnosti a nahlásite novú adresu.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someonePrint this page

25 komentárov »

 1. Mária apríl 1, 2016 z 8:37 am - Reply

  Neviem kto vymýšľa takéto idiotské zákony? To znamená že ked ja teraz bývam u priateľa kde mám teraz trvalý pobyt ak sa budem sa chcieť vrátiť do môjho rodinného domu kde som sa aj v nom narodila, budem musieť dať zarobiť katastrálnemu úradu a vybaviť si list vlastníctva lebo by to mal byt iba originál za ktorý sa platí,hoci som vedená na liste vlastníctva už 50 rokov.Tí čo to vymýšľajú sú banda idiotov lebo je to nelogické a štátny rozpočet sa plní aj takto ale aj tak je tam hovno.

  • Jozef august 22, 2016 z 9:08 am - Reply

   Mária list vlastnictva na zmenu trvaleho pobytu ti vystavia bezplatne 😉

   • Laco marec 1, 2017 z 9:26 am - Reply

    To nie je pravda. Na vystavenie listu vlastníctva na právne účely je potrebný kolok v hodnote 8€.

 2. marek apríl 11, 2016 z 6:23 am - Reply

  mate tam chybu : o novy OP mozete poziadate na hociktorom OR PZ http://www.minv.sk/?prijatie-ziadosti-o-vydanie-obcianskeho-preukazu ….nielen na prislusnom OR PZ ako pisete

  • Sonja september 28, 2016 z 12:16 pm - Reply

   Majú cez tam ešte jednu chybu – potvrdenie o trvalom pobyte na políciu netreba – teraz máme centrálny register a keď si urobíte zmenu trvalého pobytu na obecnom či mestskom úrade, zmena sa urobí automaticky už tam a každý úrad si to overuje cez net.

   • Erika P. február 15, 2017 z 10:01 am - Reply

    Pozor, ešte stále nie sú všetky obecné (mestské) úrady pripojené na centrálny register obyvateľstva REGOB, takže sa Vám môže stať, že zmenu občianskeho preukazu bez potvrdenia o trvalom pobyte neurobíte…

 3. Iva apríl 18, 2016 z 12:38 pm - Reply

  Chcela by som vediet, či Slovák, ktorý má už cca 10 rokov občianstvo aj trvalý pobyt v USA, sa môže zrazu prihlásiť na trvalý pobyt aj na Slovensku a či môže mať slovenský OP. Vie mi na to niekto dať fundovanú odpoveď?

  • JUlia máj 30, 2016 z 12:40 pm - Reply

   Obcan USA moze mat TP na slovensku ak splni:
   na cudzineckej polici vyplni ziadost o POVOLENIE NA POBYT V SR ( obciansky preukaz nedostane lebo nie je obcan SR) dostane povolenie na pobyt s vyznacenym trvalym pobytom )
   k schvaleniu ziadosti su potrebne viacere dokaldy ako register trestov , a mnohe dalsie vygooglit alebo navstivit CP

 4. JUlia máj 30, 2016 z 12:32 pm - Reply

  majitelia aut nahlasit zmenuTP aj na dopravnom inspektorate :
  -novy obciansky preukaz
  -velky + maly technicak
  -vyplnena ziadost o vydanie noveho technickeho preukazu z dovodu zmena TP

 5. Lukas jún 6, 2016 z 8:41 am - Reply

  Menil som trvale bydlisko v KE, niektore veci ktore su popisane v tomto clanku su zavadzajuce. V KE je to jednoduche na Urade som zmenil trvale bydlisko, pricom urad je prepojeny s policiou cize na policiu som isiel bez zbytocnych papierov kde som zaplatil 4,50e za novy obciansky preukaz. Taktiez ked je osoba SZCO staci zmenu nahlasit na Zivnostenskom urade, odtial daju vediet do Zdravotnej poistovne, do Socialnej poistovne, na Danovy urad. Na ORSR davaju pravnicke osoby zmenu nie normalni SZCO .. Co sa tyka SPZ auta, tam netreba ist osobne s autom staci zobrat stare znacky, doklady k autu aj z poistovne a vsetko sa vybavi.

  • Katka jún 21, 2017 z 5:20 am - Reply

   nie je všetko pravda, na Sociálnu poisťovňu treba ísť osobne a vyplniť nový registračný list FO

 6. Ivana august 8, 2016 z 1:47 pm - Reply

  prave som volala na ohlasovnu pobytu (Petrzalka) a LV moze byt aj starsi ako 3 mesiace – nie je ohranicenie…

 7. Alena september 23, 2016 z 1:19 pm - Reply

  Dobrý den,ked chcem mat trvalé bydlisko v CZ ale som len v podnájme,dá sa to?Zatial mam trvalé bydlisko u rodičov

 8. paul október 25, 2016 z 4:27 pm - Reply

  Vedel by mi niekto pomosť ,ktore doklady potrebujem pre zmenu adresi prechodneho pobytu? Dakujem

 9. Zuzana november 10, 2016 z 12:48 pm - Reply

  Ako vždy – lepšie informácie v komentároch ako v článku. Tak teda pripojím aj ja jednu čerstvú info: ak meníte TP na mestskom príp. obecnom úrade z dôvodu kúpy nehnuteľnosti, nemusíte si vybavovať list vlastníctva a platiť poplatky aj tam. Postačí Vám Rozhodnutie o vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností, ktoré Vám prišlo domov poštou (ale pozor musí to byť – Rozhodnutie nie Oznámenie).

 10. Stanislava Balogova november 17, 2016 z 5:49 pm - Reply

  Dobry chcem sa spytat som prihlasena na adrese a na obcianskom mam inu adresu a nestihla som si urobit novy obciansky pre nahle odcestovanie a az teras som sa,vratila po 4 rokoch na,sk ako mam postupovat s obcianskym preukazom na dalsej zmene adresy dakujem

 11. Petra november 25, 2016 z 12:41 pm - Reply

  nahlasenie trv.pobytu na meste / obci je potom asi vsade inak. odo mna pytali uradny list vlastnictva, ktory vam zadarmo na katastri nedaju, ale za 8€. stacilo by aj rozhodnutie katastra, original. LV nemohol byt starsi ako 3 mesiace… – v PP.

 12. Marek Samko december 19, 2016 z 4:11 pm - Reply

  ZIADAM O ZIADOST TRVALEHO BIDLISKA. O ZRUSENIE V TREBISOVE PAZITNA 15/28.-10 STIM ZE SOM V ZAHRANICI. Co más ROBIT DAKUJEM VAM ZA RADU. Poradne mi co potrebujete k toma cajas na odpoved DAKUJEM

 13. Konečný Vítězslav január 9, 2017 z 12:41 pm - Reply

  30 rokov bývam v Bratislave v objekte na adrese Jarošova 1( prenajatý byt v areáli Slovak Telekom). Objekt rozdelili na dva a časť kde mám trvalé bydlisko zmenila adresu na Za kasárňou 11. Bývam stále v tom istom.
  Kde začať na Polícii s OP alebo na Mestskom úrade s Potvrdením ….?

 14. Zuzana január 10, 2017 z 8:53 am - Reply

  Dobrý deň, prosím Vás vie mi niekto poradiť? Dávam si trvalý pobyt ku mamke, ona je vlastník bytu. Idem si ho nahlásiť na mestský úrad. Čo vlastne od nej potrebujem a v akej forme? Ďakujem

 15. Tina marec 20, 2017 z 7:16 am - Reply

  Dobrý deň, myslím si, že bude stačiť list vlastníctva, ktorý ak nemáte si viete stiahnuť zo stránky https://www.katasterportal.sk/kapor/vyhladavanieLVFormInit.do. a OP váš aj vašej mamky. Určite tam choďte spolu. Tina

 16. Lucia apríl 27, 2017 z 7:37 am - Reply

  Pri prehlásení trvalého pobytu na obecnom úrade sme za 4-členú rodinu platili poplatok 15 eur….. Od 1.1.2017 netreba nahlasovať zmenu adresy na zdravotnej poisťovni. Práve som tam volala a povedali mi, že sú úrady elektronicky prepojené, a oznámenie im chodí elektronicky.

 17. Klára Vargova máj 17, 2017 z 5:54 pm - Reply

  Prosím vás.A keď som sa vydala? Môžem riešiť najprv trvalý pobyt a potom OP(kvôli mene)?Či, ako to funguje?
  Dakukem

 18. Dominik august 1, 2017 z 1:42 pm - Reply

  Zdravotnej poisťovni taktiež netreba nič dokladovať. Osobne mam dôveru a pri zmene pobytu som tam volal a povedali mi že vsetko je už automaticky cez spomínaný elektronicky systém.

 19. Daniela október 24, 2017 z 7:30 pm - Reply

  Dobrý deň, mňa by zaujímalo,či sa musí meniť trvalý pobyt v prípade, že dôchodca je umiestnený v domove dôchodcov.Ďakujem !

Poslať odpoveď »